KAMUOYUNA ÖNEMLİ DUYURU

KAMUOYUNA ÖNEMLİ DUYURU

 

Avrupa Birliğinden Mültecilere Özel Yardım

 

Avrupa Birliği Türkiye ile mülteciler anlaşması çerçevesinde Uluslararası Kızılay Kızılhaç Federasyonu tarafından gönderilen yardımları Kızılay İzmir Şubesi tarafından kentte yaşayan Suriyeli mültecilere dağıtılıyor.

Kızılay İzmir Şubesi Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada; kamuoyunda yanlış anlaşılmaya yer vermemek için bilgilendirme zarureti doğduğu dile getirilerek şu görüşlere yer verildi:

“Kentli Mültecilerin desteklenmesi projesi kapsamında dağıtılan yardımların ana amacı Türkiye’de yaşayan mültecilerin insani ihtiyaçlarını belirli ölçülerde karşılanması amaçlanmaktadır. 

Bu kapsamda Kızılay İzmir Şubesine gönderilen yardımlar pilot bölgeler Basmane, Altıntaş, Torbalı gibi mültecilerim yoğun olduğu bölgelerde dağıtımı yapılıyor. Bu yardımlar mülteci topluluğunun bulunduğu bölgede bir günlüğüne depo olarak kullanılmak üzere bulunan binaya yardım malzemeleri indirilmiş ve buradan günlük yardımlar mültecilere dağıtılmıştır.

AB’DEN SURİYELİLERE ŞARTLI BAĞIŞ

Avrupa Birliği ve Uluslararası Kızılay Kızılhaç Federasyonu tarafından şartlı bağış olarak sadece mültecileri destek amacı taşıyan yardımlar bu kapsam dışında kişilere verilemiyor.

Türk Kızılay’ı Göç ve Mülteci Hizmetleri Müdürlüğü tarafından ülke genelinde yardım çalışmaları yürütülmektedir. Bu çalışmalar Kızılay Şubeleri tarafından illerde sürdürülmekte ve Suriyeli ailelere mutfak seti, hijyen seti, bebek hijyen seti, battaniye ve yatak dağıtımı yapılmaktadır.

Proje kapsamında mültecilerin yoğun yaşadığı şehirlerde tespit ve dağıtım çalışmaları gerçekleştirilmekte ve proje Uluslararası Kızılay Kızılhaç Federasyonu tarafından fonlanmaktadır.

İHİTİYAÇ SAHİBİ VATANDAŞLARIMIZA DA YARDIM EDİLİYOR

Türk Kızılay İzmir Şubesi gerekli şartları taşıyan ihtiyaç sahibi Türk vatandaşlarına her türlü yardım imkanları sağlamaktadır.